לוגו בית הספר למדעי המדינה

לוגו אוניברסיטת חיפה

תכנית לא מחקרית במחלקה לממשל ורעיון מדיני

יועץ מ"א: ד"ר גל גרזון

מרכזת התוכנית: גב' מירי פיינרמן

אודות התוכנית: מטרת הלימודים לתואר שני היא להעמיק את ההשכלה של התלמידים בביה"ס למדעי המדינה. התלמידים במחלקה יוכלו להתמחות בשני תחומים: פוליטיקה השוואתית ו/או רעיון מדיני:

א. תחום התמחות מחשבה מדינית - הלימודים יתמקדו בהתפתחות הרעיון המדיני, פילוסופיה, מדיניות מודרנית ומושגי יסוד פוליטיים. במסגרת תחום זה מתמקדים בנושאים כגון: צדק, חרות, שוויון, מהות המדינה והמחוייבות המדינית.

ב. תחום התמחות פוליטיקה השוואתית - הלימודים יתמקדו בפוליטיקה השוואתית (לרבות התנהגות פוליטית, כלכלה פוליטית ותורת הבחירה החברתית). בנוסף כולל התחום שורה רחבה של תחומי משנה של פוליטיקה רגיונאלית (פוליטיקה ישראלית, פוליטיקה מזרח-תיכונית, פוליטיקה אירופאית, מזרח אסיה, אפריקה, אמל"ט ואיזורים אחרים), וכן התמחות בנושאים ספציפיים כגון: מפלגות, קבוצות אינטרס, סוציאליזציה פוליטית, גיוס פוליטי, בחירות, שיטות בחירות, משטרים דמוקרטיים, נשיאותיים ופרלמנטריים.

משך הלימודים: עד שנתיים (ניתן ללמוד בשנה אחת).

מערכת קורסים לשנת הלימודים תשע"ח - לחצו כאן.

תנאי קבלה: בוגרי תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר בארץ שלמדו לימודי מדעי המדינה בלבד בציון ממוצע 80.
כמו כן יהיו מועמדים לקבלה בעלי תואר ראשון שלא למדו מדעי המדינה, או תחום מקביל, בתנאים הבאים:
א.    ציונם הממוצע בכל לימודי התואר הראשון היה לא פחות מ- 76 בכל חוג.
ב.    למדו קורסי השלמה בהיקף של 30 נק' מתוך לימודי תואר ראשון במדעי המדינה, סיימו לימודי השלמה אלה תוך שנה אחת, והשיגו בהם ציון ממוצע משוקלל של 80 לפחות.

קורסי ההשלמה הינם:

1. קורסי ליבה של המחלקה: ממשל ופוליטיקה ו-מערכת פוליטית ישראלית.

2. קורסים מתודולוגיים: סטטיסטיקה, שיטות מחקר, ושיעור מתקדם מתחום המחלקה לממשל ורעיון מדיני.

ללימודי השלמה לקראת תואר שני יש להירשם למסלול – 205150.
עמידה בלימודי השלמה מהווה תנאי הכרחי אך לא מספיק לקבלה לתכניות המוסמך .

היקף הלימודים
התלמיד יידרש ללמוד 9 קורסים בהיקף של 36 שש'ס ולעמוד בהגשת פרוייקט גמר.

לימודי קורסי חובה בשנה א' :

  • גישות ואסכולות -4 שש"ס
  • סדנת מחקר א' – 4 שש"ס

קורסים במהלך התואר:

סה"כ 7 קורסי בחירה בתחום התמחות מחשבה מדינית או פוליטיקה השוואתית.

ניתן לקחת קורסי בחירה מתחום התמחות אחר בביה"ס למדעי המדינה .

ניתן לקחת קורס 1 בדרג 4 מחוץ לחוג רק באישור יועץ MA .

ניתן לקחת קורס 1 בדרג 3 בבה"ס למדעי המדינה באישור יועץ MA.

חשוב לציין כי תלמיד הלומד במסלול הלא מחקרי חייב לכתוב שלוש עבודות סמינריוניות לפחות במהלך לימודיו.

יש לסיים שמיעת הקורסים בפרק זמן של עד שנתיים. הקורסים נלמדים באופן מפוזר במהלך השבוע, וניתן להרכיב מערכת לימודים מתאימה לפי הקורסים המוצעים במחלקה.

הערות:
(א) תלמיד יוכל לעבור ממסלול ללא תזה למסלול מחקרי עם תזה, באישור הוועדה החוגית ללימודי תואר שני ולא יאוחר מתום שנה א' (כדי לאפשר עמידה בתקינות אקדמית). המעבר יחייב מילוי כל הדרישות במסלול החדש, להוציא דרישות מקבילות בשני המסלולים, עבורן ניתן יהיה לקבל פטור.

(ב) תלמיד בתוכנית עם כתיבת עבודת גמר מחקרית (תיזה), יידרש לעמוד בסף של ציון ממוצע 86 לפחות בקורס 'גישות ואסכולות', ובציון 80 לפחות בקורס 'סדנת מחקר', כדי להבטיח  את המשך לימודיו במסלול המחקרי.
   
שקלול ציון הגמר

70% ממוצע ציוני הקורסים שנלמדו.

30% ציון פרוייקט גמר.

דרישות לקבלת זכאות לתואר:
1. עמידה בהצלחה בסיום קורסי התואר.
2. הגשת פרויקט גמר בסיום הלימודים.

התואר מעניק מוסמך במדעי המדינה עם התמחות בפוליטיקה השוואתית או ברעיון מדיני.

 

 

חדשות

avi ben zviפרופ' אבי בן צבי, ראש התוכנית ללימודי דיפלומטיה מבית הספר למדעי המדינה, בראיון לרשת ב': "ניתן היה לצפות, בחלוף שנה כמעט לכהונת טראמפ, למידה כלשהיא של שליטה עצמית או קור רוח במצבי משבר מצדו. שוב, הוא נגרר לפרובוקציה". בנוסף, כתב בטור דעה ב"ישראל היום": "ייתכן שטעותו החמורה ביותר של טראמפ הייתה להעסיק, כיועץ בכיר, את סטיב באנון בבית הלבן. התברר עד מהרה שאיש ריב ומדון זה הרעיל במידה רבה את סביבת העבודה הנשיאותית. ישפטו הקוראים וההיסטוריה את הדברים".

 

israel vismel manorד"ר ישראל ויסמל-מנור, מומחה לארה"ב ופוליטיקה אמריקאית מבית הספר למדעי המדינה, הרחיב על הנושא הנ"ל בראיון ליומן "הבוקר הזה" בכאן רשת ב': "מייקל וולף, מחבר הספר, הוא עיתונאי שבמשך שנים כתב על עולם התקשורת. הוא נחשב לאדם מוערך וכתיבתו היא לרוב עוקצנית ומרירה, אך יחד עם זאת לא תמיד מקפיד על הפרטים הקטנים". בנוסף, התראיין ל"מעריב" בעקבות מחאת הלבוש של המועמדים לטקס גלובוס הזהב ה-75, על רקע ההטרדות המיניות והמעשים המגונים בהוליווד. "לעתים הלבוש לא קשור ישירות למחאה, אלא מהווה דרך להעביר מסר", אמר.

אירועים

זרקור אקדמי

theory of war book coverספר חדש של ד"ר עופר ישראלי, מביה"ס למדעי המדינה, מציע תיאוריה מערכתית חדשנית על המערכת הבינ"ל, בהתבסס על 200 שנה של היסטוריה בין-לאומית, שאותה הוא מיישם באופן מקיף על מספר גדול של מקרי מבחן.. לקריאה נוספת לחצו כאן.

 

  cyber attackAre you mentally prepared for a cyber attack? מחקר שערכו פרופ' דפנה קנטי, פרופ' מייקל גרוס וד"ר ישראל ויסמל מנור מביה"ס למדעי המדינה, על ההשפעות הפסיכולוגיות של התקפות סייבר, התפרסם ב-Financial Times. לקריאה לחצו כאן.

 

 

youTube icon      facebook icon